Rozumiemy, jak ważne jest posiadanie świetnej lokalizacji biznesowej. Zajmujemy się zarówno ich wynajmem, jak i sprzedażą. Na podstawie naszego doświadczenia, jak i doświadczeń naszych klientów, poniżej przedstawiamy listę sześciu pytań, które powinieneś sobie zadać, zanim wynajmiesz lub kupisz idealną nieruchomość. Zanim podpiszesz umowę, upewnij się, że odpowiedziałeś na wszystkie te pytania.

Po pierwsze, czy przestrzeń komercyjna... jest naprawdę potrzebna?

To kluczowe pytanie, zwłaszcza w dobie koronawirusów. W zależności od charakteru Twojej firmy, możesz nie potrzebować fizycznego adresu do prowadzenia działalności. Istnieją firmy, które nie mogą żyć bez swojej przestrzeni, takie jak warsztaty samochodowe, sklepy spożywcze i wiele innych. Ale wiele firm może sobie poradzić bez oddzielnej lokalizacji. Jeśli Twoja praca polega głównie na korzystaniu z komputera i telefonu lub innych czynności, które nie wymagają dużej przestrzeni, może warto pominąć wynajem lokalu. Może się okazać, że biurko ustawione w cichym kącie mieszkania może posłużyć jako przestrzeń biznesowa. Jeśli praca w domu nie jest możliwa, możesz rozważyć wynajęcie biurka w przestrzeniach coworkingowych. Cieszą się one coraz większą popularnością w dużych i średnich miastach, a ich ceny są znacznie niższe niż w przypadku samodzielnych biur.

Po drugie: Jak znaleźć lokal do wynajęcia?

Czasami możesz znaleźć idealną lokalizację dla swojego biznesu po prostu idąc przez miasto i widząc puste pomieszczenie z kartką z napisem "WYNAJEM". W zdecydowanej większości przypadków jest to często żmudny, długi i skomplikowany proces. Jak można go zoptymalizować, dbając jednocześnie o to, by sieć była jak najszersza

Po pierwsze, nie ograniczaj swoich poszukiwań do dużych portali z ofertami mieszkań. Świetnym źródłem listingów są lokalne strony deweloperów (takie jak nasza). Agentów nieruchomości i deweloperów: Często znajdziesz tam ogłoszenia, których nie znajdziesz na dużych stronach. Gazety, zwłaszcza lokalne, są użytecznym, choć nieco przestarzałym, medium. Informacje o dostępnych nieruchomościach do wynajęcia znajdziesz również na stronach internetowych urzędów miast i gmin. Warto je śledzić i upewnić się, że jesteś gotowy na wynajem powierzchni od miasta ze wszystkimi jego wadami i zaletami.

Po trzecie: Czy mam listę ze wszystkimi swoimi wymaganiami dotyczącymi lokalu

W chaosie poszukiwań, przeglądania ogłoszeń i oglądania kolejnych przestrzeni łatwo zapomnieć o wszystkich swoich wymaganiach. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy dane pomieszczenie robi na nas tak duże wrażenie, że sprawia, iż jesteśmy niemal skłonni przeoczyć jego wady.

Co powinna zawierać lista wymagań? Minimum siedem punktów

Lokalizacja jest ważna, zwłaszcza jeśli celujesz w klientów "z ulicy". Więcej na ten temat piszemy w dalszej części tekstu.

- Wymagana powierzchnia kwadratowa i udogodnienia, w tym przestrzeń magazynowa i miejsca parkingowe.

- Media i udogodnienia z łączem internetowym na czele

Dostęp, czyli czy do budynku można wejść w inne dni i godziny, np. w weekendy i w nocy.

Bezpieczeństwo jest niezbędne dla firm, które posiadają cenny sprzęt.

Kwestie wizerunkowe, czyli czy lokalizacja komunikuje Twoim klientom i kontrahentom wizję firmy, której pragniesz;

- Specjalne wymagania charakterystyczne dla Twojej branży lub charakteru działalności (np. dostosowanie lokalu do prowadzenia działalności gastronomicznej).

Po czwarte: wynająć czy kupić?

Wiele firm, zwłaszcza tych dopiero rozpoczynających działalność, nie będzie się zastanawiać nad wynajęciem lokalu użytkowego. Wynika to z dużych wydatków związanych z zakupem lokalu. Jeśli Twój biznes ma ugruntowaną pozycję i stałe dochody, warto rozważyć zakup. Choć jest to kosztowne, posiadanie lokalu uchroni Cię przed ryzykiem związanym z rynkiem najmu. Obejmuje to podwyżki czynszu i możliwość wypowiedzenia umowy przez wynajmującego lub właściciela budynku.

Po piąte: Gdzie jest najlepsza lokalizacja?

Każdy wielki strateg wie, że lokalizacja jest kluczowa. Istnieje wiele czynników do rozważenia przy wyborze lokalizacji biznesu. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko lokalizację swojej siedziby. Powinieneś również rozważyć, czy w pobliżu znajdują się podobne przedsiębiorstwa. Niektóre branże korzystają z bliskości innych przedsiębiorstw. Czy łatwo jest dotrzeć do lokalu komunikacją miejską i samochodem (co jest również wymagane w okolicy)? Czy czynsz w stosunku do prestiżu lokalizacji jest korzystny? Czy otaczające go budynki są przyjemne dla oka? Czy ulica jest bezpieczna? A może jest niebezpieczna? Czy szyld lub witryna sklepu jest widoczna z różnych punktów w okolicy?

Po szóste (i ostatnie): Czy jest to dobry czas, czy nie?

Pytanie to ma dwie strony. Może być za wcześnie lub za późno na wynajęcie lokalizacji dla biznesu. Albo może to być po prostu właściwy czas. Powinieneś poczekać z podjęciem decyzji, jeśli Twój biznes dopiero się zaczyna i nie jesteś pewien, czy będzie w stanie generować wystarczający dochód każdego miesiąca, aby pokryć czynsz. Jeśli musisz zreorganizować swój biznes z powodu pandemii lub innych okoliczności, nie podejmuj decyzji tylko dlatego, że czekałeś tak długo!