Niektórzy ludzie mają szczęście mieć ogród w domu lub działkę. Czasami jednak trzeba zadowolić się balkonem lub parapetem. Uprawa roślin na balkonie jest możliwa. Niektóre kwiaty dobrze znoszą warunki panujące w domu. Piękne kwiaty czy dorodne zioła zawsze cieszą oczy. W domu można również wysiać rośliny, aby później przesadzić je do swojego ogrodu. To świetna pora roku, aby zacząć myśleć o domowej zieleni.

Jak siać rośliny w domu - od czego zacząć?

Uwielbiamy otaczać się pięknymi rzeczami. Kwiaty, czy to na balkonie, czy w domu, są najpiękniejszym sposobem na dekorację wnętrza. Można je wykorzystać w każdej aranżacji. Niektóre rośliny mogą oczyszczać powietrze, więc dają podwójną korzyść: piękną dekorację, a także mikroklimat. Botanicy są zgodni, że najlepszym okresem na wysiew roślin doniczkowych jest okres od marca do kwietnia. W marcu można wysiewać bratki i werbeny.

Każdy gatunek w swoim własnym pojemniku

Do wysiewu roślin w domu

należy się odpowiednio przygotować: zakupić pojemniki (osobno dla każdego gatunku), a także ziemię. Ważne jest, aby poznać wymagania każdego gatunku i przygotować roślinę w odpowiednich warunkach. Warto czytać portale ogrodnicze, aby poznać najlepsze praktyki i stosować się do nich. Warunki, w których żyją rośliny różnią się w zależności od gatunku. Mogą one na przykład potrzebować wody lub określonego stanowiska. Przy zakupie należy mieć świadomość, jakie jest przeznaczenie gleby. Gleba musi być lekka, aby rośliny mogły łatwo kiełkować i rosnąć ku uciesze swoich właścicieli. W lokalnym sklepie ogrodniczym można kupić gotowe podłoża do siewu. Takie podłoże można wykonać w domu, mieszając ziemię z piaskiem, torfem i wodą (proporcje 2:1).

W jaki sposób wysiewać nasiona?

Po przygotowaniu podłoża i wybraniu roślin, przychodzi czas na ich wysiew. Po zwilżeniu podłoża przystępujemy do siewu. Następnie rozrzucamy nasiona na podłożu. Mniejsze nasiona nie muszą być przykryte ziemią, ale te większe powinny mieć na wierzchu cienką warstwę ziemi (3 mm). Do podlewania nasion należy używać letniej wody. Aby zapewnić wymianę gazową, przykryj pojemnik folią klingową i zrób w niej kilka otworów. Ta prosta metoda tworzy najlepsze warunki do wzrostu roślin. Informacje o wymaganiach rośliny znajdują się na etykiecie nasion. Ważne jest, aby wybrać miejsce o odpowiednim nasłonecznieniu i temperaturze (20-22° Celsjusza). Możliwa jest uprawa wielu gatunków na domowym parapecie. Pod warunkiem, że będziesz przestrzegać wymagań każdego gatunku.
Dbaj o kiełkujące rośliny

Kiedy człowiek widzi pierwsze owoce swoich wysiłków ogrodniczych, jest to wspaniałe uczucie. Ważne jest, aby spędzić czas z nasionami, aby osiągnąć sukces. Najlepszym sposobem dbania o nasiona podczas kiełkowania jest codzienne spryskiwanie ich wodą o temperaturze pokojowej. Zdejmujemy folię na 2 godziny, jeśli na ściankach pojemnika pojawi się rosa. Folię usuwamy, gdy pojawią się pierwsze liście. Wymagania poszczególnych roślin będą dyktować rodzaj sadzonych na balkonie lub w ogrodzie. Połowa maja to najlepszy czas na przesadzanie wielu gatunków. Rośliny mają już pierwsze pędy, a pogoda sprzyja. Zbyt wczesne sadzenie roślin w ogrodzie może doprowadzić do utraty żywotności roślin i rozczarowania właściciela.

Warunki panujące w ogrodzie i w domu powinny decydować o wyborze gatunku rośliny. Zwiększy to szanse na sukces ogrodniczy . Obserwowanie rozwoju roślin na pierwszym etapie może być cenną lekcją dla młodych ogrodników.
Tags: Rośliny - wysiew wiosenny