Nowy dom może być kosztowny. Znacznie taniej jest kupić używany dom, który istnieje już od kilkunastu lat. Można też odziedziczyć dom po kimś znajomym. Zanim będzie można w nim zamieszkać, trzeba będzie dom gruntownie wyremontować. Jest to inwestycja długoterminowa. Zakres wymaganych prac zależy od stanu technicznego domu i zmian, jakie chce wprowadzić nowy właściciel. Niektóre prace można wykonać samemu, inne wymagają profesjonalistów. Dokładna ocena sytuacji pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Ocena stanu i kondycji domu

Stan bryły budynku, czyli Istnieją trzy główne elementy, które należy wziąć pod uwagę: fundamenty, ściany i stropy. Fundamenty muszą być mocne, a strop i ściany nie powinny być popękane. Jeśli tak nie jest, należy rozpocząć remont, aby to naprawić. W skrajnych przypadkach konieczne może być wyburzenie ścian i postawienie nowych. Wymiana starego domu wymaga wymiany instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Starsze instalacje mogą mieć problemy wynikające z wieloletniego użytkowania lub mogą nie odpowiadać obecnym standardom. W takich przypadkach należy odkuć odpływ i ułożyć rurę o średnicy 100mm. Jeśli Twój dom nie posiada łazienki, konieczne będzie jej wykonanie.

Koszt oceny i ewentualnej wymiany instalacji elektrycznej to duży wydatek. Jest to kwestia bezpieczeństwa, w której powinni pomóc profesjonaliści. Najlepiej skontaktować się z ekspertami zrzeszonymi w Izbie Rzeczoznawców Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Wynagrodzenie eksperta pokrywa zleceniodawca.

Remont starego domu może wiązać się z wymianą lub naprawą podłóg.

Dobry plan renowacji

Ważne jest, aby dokładnie zaplanować remont starszego domu i zdobyć fundusze. Ważne jest, aby zaplanować remonty w logicznej kolejności. Pozwoli to uniknąć dodatkowej pracy i nieplanowanych wydatków, takich jak wymiana rury kanalizacyjnej przed położeniem płytek ceramicznych.

Przykładowy plan może wyglądać tak: Zaczynamy od uzyskania niezbędnych pozwoleń. Remont budynku zaczynamy od fundamentów i piwnicy. Następnie zajmiemy się naprawą ścian nośnych, stropów, zbrojeniem i pracami murarskimi. Następnie zamontujemy ścianki działowe, naprawimy strop, dach i schody. W następnej kolejności czeka nas wymiana pokrycia dachowego i stolarki okiennej. Zbliżamy się do końca remontu i możemy już zająć się wszystkimi instalacjami oraz budową podjazdu lub tarasu. Zostaną wykonane prace końcowe: tynkowanie, malowanie i układanie płytek.

Wymagane są pozwolenia

Pozwolenie na budowę jest wymagane przy każdej ingerencji w bryłę budynku, np. wykuwaniu nowych drzwi czy okien. Bez pozwolenia może grozić kara finansowa. Może też stanowić zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa przyszłych mieszkańców, jeśli prace będą wykonywane bez nadzoru wykwalifikowanego budowniczego.

Inwestycje, które są opłacalne

Remont starego domu wiąże się z dużymi kosztami. Przed podjęciem takiej decyzji należy się zastanowić, czy jest to opłacalne finansowo. Często tańsze jest wyburzenie starego domu niż budowa nowego. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest stary dom i jakie jest przywiązanie do budynku. Ze względu na wspomnienia, osoby, które odziedziczyły dom po bliskim przyjacielu, są bardziej skłonne do przeprowadzenia remontu. Jeśli dom został zakupiony po okazyjnej cenie, zakres prac może okazać się zbyt kosztowny i lepiej będzie go zburzyć i wybudować nowy. Remont starego domu można przeprowadzić etapami. Zacznij od najważniejszych rzeczy, aby był bezpieczny i nadawał się do zamieszkania, a następnie przejdź do prac wykończeniowych, takich jak malowanie i kafelkowanie, gdy jeszcze w nim mieszkasz. Dom po remoncie może być naszym domem przez wiele lat.

Tags: Domy do remontu Koszty remontu Dach Remont starego domu.