Ludzie coraz częściej zastanawiają się, czy w dobie wszechobecnego ekologizmu powinni stosować w swoich domach zielone technologie. Ma to na celu nie tylko zaoszczędzenie pieniędzy, ale także zmniejszenie ich śladu węglowego. Nie jest to pomysł logiczny. Co prawda instalacja tych ekologicznych pomysłów może być nieco bardziej kosztowna, ale daje wymierne korzyści i świadomość, że pomagamy planecie przetrwać wiele lat bez zbędnej degradacji.

Najpopularniejszym źródłem ciepła i ciepłej wody użytkowej jest energia słoneczna. Wiele firm oferuje obecnie kompletny projekt i montaż kolekcji solarnej, która idealnie sprawdzi się w naszym domu czy mieszkaniu. Istnieje możliwość doboru odpowiedniej mocy grzewczej oraz lokalizacji paneli na podstawie kształtu i orientacji dachu. Bateria połączona jest z wymiennikiem ciepła, którego zadaniem jest oddanie zgromadzonej energii do instalacji grzewczej lub ciepłej wody.

Drugi rodzaj, który staje się coraz bardziej popularny, to energia z elektrociepłowni zasilanej biogazem. Podczas produkcji energii elektrycznej przez specjalne generatory wydziela się dużo ciepła. Niezwykle przydatne jest rozprowadzenie go po domu za pomocą wymienników ciepła. Wszystko to odbywa się ekologicznie, a ciepło pozyskiwane jest jedynie z biodegradacji. Jest jeszcze wiele innych możliwości, ale te są najłatwiejsze i najbardziej opłacalne w instalacji i użytkowaniu.

Tags: biogaz centralne ogrzewaniekolektory sloneczneogrzewanie.