O ile grzyby cieszą oko, o tyle mogą być również źródłem wielkiej radości, gdy mamy za zadanie uporać się z zagrzybionymi ścianami. Na estetykę wnętrza może wpłynąć obecność mało atrakcyjnych zielonych, żółtych lub czarnych wykwitów. Mogą one również stanowić zagrożenie dla zdrowia. Wydawać by się mogło, że starsze budynki to idealne siedlisko. Nie można się bardziej mylić. Grzyby mogą rozwijać się w nowych budynkach. Co można zrobić, gdy grzyby już pojawią się na ścianach?

Przyczyny powstawania grzybów

Istnieje wiele powodów, dla których na ścianie mogą tworzyć się grzyby. Kondensacja jest spowodowana wadami budowlanymi. Pleśń i grzyby rozwijają się w wilgotnych miejscach, które nie są dobrze wentylowane. Łazienka i kuchnia to często obszary o najwyższym poziomie wilgoci. Prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się zarodników grzybów do tych pomieszczeń jest wysokie, jeśli istnieją mostki termiczne. Takie środowisko może prowadzić do rozprzestrzeniania się grzybów, które mogą powodować nieestetyczne plamy, a także mogą szpecić wnętrze.

Niechciany lokator Nie należy wpadać w panikę. Najpierw oceń, jak daleko grzyb wniknął w strukturę ściany, a następnie podejmij odpowiednie kroki.

- Grzyb zagnieżdżony na ścianie

Jeśli grzyb nie jest głęboko w ścianie lub nie zajął dużych powierzchni, można go przetrzeć wilgotną szmatką nasączoną spirytusem, wodą z sodą lub wodą z amoniakiem. Nie należy suszyć grzyba. Może to spowodować rozprzestrzenianie się zarodników, nieestetyczne wykwity i kolonizację nowych obszarów.

- Struktura ściany jest głęboko osadzona z grzybem

Jeśli grzyb jest głęboko zakorzeniony w ścianie, trudno będzie go zetrzeć wilgotną szmatką. Prawdopodobnie konieczne będzie usunięcie tynku. Nie tylko w miejscu, gdzie jest grzyb, ale także w promieniu co najmniej 100 cm od wykwitów. Trzeba dokładnie oczyścić podłoże, myjąc je i susząc.

Jak sprawdzić, jak głęboko grzyb wniknął w ścianę?

Ważne jest, aby określić, jak głęboko grzyb wniknął w strukturę ściany. Pomoże to zdecydować o zakresie prac, które należy wykonać. Jeśli nie słyszysz "głuchego dźwięku" podczas stukania w ścianę dotkniętą grzybem, prawdopodobnie grzyb nie przeniknął dalej. Jeśli słychać ten dźwięk, to najprawdopodobniej grzyb nie przeniknął głębiej.

Aby pozbyć się lokatora, można również zastosować biologiczne środki do zabijania pleśni. Nie są one niebezpieczne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Są szybkie i skuteczne, mogą zniszczyć nie tylko zarodniki grzybów, ale także pleśń, bakterie czy inne alergeny.

Unikaj środków zawierających środki grzybobójcze, które są szkodliwe dla zdrowia. Preparaty te mają krótkotrwałe, powierzchowne działanie i nie gwarantują 100% ochrony przed ponownym pojawieniem się lub nawrotem grzybów.

Grzyb na ścianach to silny konkurent. Nawet jeśli masz bezpieczne dla zdrowia środki do jego zwalczania, ważne jest, aby nosić odzież ochronną i maskę.

Jeśli domowe sposoby zawiodą, warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże dobrać odpowiedni preparat i rozwiązać problem.