Cegła to bardzo popularny materiał, który w architekturze wykorzystywany jest już od czasów starożytnych. Jej nieruchomy charakter sprawia, że jest chętnie wybierana do wnętrz, niezależnie od stylu czy rodzaju pomieszczenia. Każdy wariant wydobywa awangardową osobowość, niezależnie od tego, czy jest to czerwona cegła na ścianie, czy bielona. Jak wykorzystać jej potencjał w modnych przestrzeniach?

W jakich wnętrzach można wykorzystać cegłę?

Cegła to uniwersalny materiał, który można wykorzystać w wielu różnych przestrzeniach. Jednak ze względu na swój wyjątkowy rysunek, cegła lepiej prezentuje się w większych pomieszczeniach. Może wizualnie przytłaczać i zmniejszać przestrzeń, jeśli jest stosowana w nadmiarze. Możesz użyć go do podkreślenia fragmentu ściany lub kominka, lub jako akcentu.

Czerwona cegła tworzy piękny efekt dekoracyjny w salonie. https://domni.pl/tematy/cegla. Fot: Cerrad.

Cegła świetnie sprawdza się we wnętrzach mieszkalnych, zarówno tych rustykalnych, industrialnych, skandynawskich, jak i eklektycznych. Można ją łączyć z innymi nowoczesnymi materiałami, takimi jak beton, stal czy szkło. Ściana ze starej cegły będzie piękną dekoracją w salonie, przedpokoju czy jadalni. Wyjątkowy charakter łazienki lub kuchni podkreśli czerwona cegła.

Płytki klinkierowe to dobre rozwiązanie, jeśli preferujesz aranżacje ze starej cegły w swojej kuchni. Są lekkie, wytrzymałe na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości. Fot. Cerrad

Jak chronić cegły w kuchni?

Cegła może być stosowana w pomieszczeniach, które mają wyższe wymagania, np. w kuchni lub łazience. Jeśli porowata powierzchnia cegły jest narażona na działanie wody lub pryskającego tłuszczu (w pobliżu kuchenki lub w łazience), należy ją odpowiednio zaimpregnować specjalistycznym preparatem. Może być ona trudna do utrzymania w czystości ze względu na nieestetyczne smugi pozostawiane przez osady z tłuszczu i wody. Chemiczny impregnat utworzy na powierzchni cegły warstwę hydrofobową, czyli niewidzialną barierę, która chroni przed wilgocią, brudem, grzybami i pleśnią. W miejsce środków chemicznych można zastosować szkło bezbarwne. Polecamy bezpieczne szkło klejone lub szkło hartowane, które jest niewrażliwe na ciepło, zarysowania i wilgoć.

Cegła we wnętrzach - korzyści estetyczne i zdrowotne

Materiał ten jest wyjątkowy ze względu na swoją trójwymiarową strukturę, która odbija światło. Tworzy to niepowtarzalny efekt dekoracyjny. Cegła jest uniwersalnym dodatkiem do wielu projektów wnętrz ze względu na wiele odcieni.

Nowoczesne oświetlenie można wykorzystać do podkreślenia rustykalnego wyglądu cegły. Taki zestaw będzie stanowił piękny duet dekoracyjny. Fot. SynageBrick

jest mocna i wytrzymuje uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, a nawet ogień. Właściwości mrozoodporne sprawiają, że jest to idealna cegła dekoracyjna na elewacje. Istnieje wiele rodzajów: cegła sucha, ceramiczna, wapienna, szamotowa i magnezytowa. Każda z nich ma swoje unikalne właściwości, więc upewnij się, że wiesz, co będzie działać na wybraną przez Ciebie powierzchnię.

Cegła jest doskonałą izolacją termiczną i akustyczną. Cegła jest cicha i idealnie nadaje się do pomieszczeń, które znajdują się w pobliżu ruchliwych ulic. Zatrzymuje ciepło w zimie i chłodzi w lecie. Glina służy do poprawy mikroklimatu wnętrz. Jest dobrym wyborem dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Do małych wnętrz najlepsza jest cegła w jasnym kolorze bieli. Nowoczesne i modne są płytki, które układa się na wysokość stelaża podtynkowego. Fot. SynageBrick

ma wiele wad i przeciwwskazań. Powinniśmy mieć świadomość m.in.

Konto

Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych:

  1. Waga cegieł - Cegły cementowe i ceramiczne to ciężkie materiały, dlatego mogą nie nadawać się na wszystkie sufity czy ściany. Alternatywą są płytki klinkierowe lub cegła ceramiczna z fugą, cięta, czy tapeta z pianki 3d.
  2. Cegła wizualnie zmniejsza wnętrze - Jest to materiał wizualnie "trudny", więc najlepiej stosować go w dużych przestrzeniach lub jako dodatek dekoracyjny, który podkreśli aranżację. Dla przeciwwagi można dodać do wnętrza ścianę z cegły, która ma gładkie powierzchnie lub cegłę w jaśniejszym odcieniu, np. rozbieloną.

Cegłę można połączyć z płytkami drewnopodobnymi, które można wykorzystać w innym miejscu pomieszczenia, np. na ścianie, podłodze czy suficie. Fot. SynageRead

Jak wybrać najlepsze płytki drewnopodobne i jak można je wykorzystać w nowoczesnych wnętrzach.