Stare osiedla mieszkaniowe posiadają bogatą infrastrukturę i wiele obiektów, które nie są lokalami mieszkalnymi. Dzięki temu jest łatwy dostęp do banków, aptek oraz banków, a także innych usług. Nowe osiedla często powstają na przedmieściach miast i mają mniej tych obiektów, przez co dostęp do potrzebnych usług jest trudniejszy. Problem ten został dostrzeżony przez deweloperów i nowoczesne osiedla ulegają zmianom.

Zróżnicowanie oferty

Osiedla wielofunkcyjne, które łączą w sobie obiekty mieszkalne i usługowe, mają za zadanie ułatwić życie mieszkańcom. Osiedla te są bardziej kompletne, a przez to bardziej atrakcyjne dla nowych nabywców. Mieszkanie w okolicy z łatwym dostępem do banków, fryzjerów i sklepów znacząco poprawia jakość życia. Zmniejsza też konieczność podróżowania do centrum miasta po drobne sprawunki i zakupy.

Usługi, które są niezbędne na każdym osiedlu

Na nowych osiedlach będą mieszkały głównie młode rodziny. Miejsca te powinny posiadać udogodnienia dla dzieci, takie jak żłobki i przedszkola. Sklep spożywczy to podstawowy zakład usługowy. W takiej lokalizacji rentownym pomysłem na biznes może być piekarnia lub mały warzywniak. Jeśli osiedle jest duże, to znajdzie się w nim placówka bankowa, apteka i fryzjer. Nowoczesne lokale usługowe muszą być przystosowane do przyjęcia wszystkich klientów, w tym osób niepełnosprawnych, starszych rodziców, osób prowadzących wózki dziecięce.

Catering dla małych grup

Ważne jest, aby osiedle było funkcjonalne i nowoczesne, zwłaszcza jeśli jest położone daleko od centrum miasta. Niewielka ilość pizzerii i restauracji może być dużym atutem każdego osiedla. Przyciągają one również nowych mieszkańców. Łatwy dostęp osiedla do opcji gastronomicznych zmniejsza konieczność dojeżdżania do centrum miasta, a to świetne miejsce na integrację.

Edukacja i rozrywka

Na nowym osiedlu znajdą się również obiekty, z których mogą korzystać firmy oferujące zajęcia językowe czy sportowe. W ofercie osiedla znajdą się różne usługi, w tym siłownia, centrum jogi lub fitness, szkoła tańca czy centrum szkoleń językowych. Obiekty te uatrakcyjniają osiedle i pozwalają mieszkańcom spędzać mniej czasu na dojazdach, aby realizować swoje pasje lub kontynuować naukę.

Tworzenie oprócz osiedli mieszkaniowych lokali usługowych, które mogą być wykorzystywane przez różne podmioty gospodarcze, zwiększa ich elastyczność i atrakcyjność. Takie osiedle jest bardziej przyjazne dla mieszkańców, skraca czas potrzebny na załatwianie codziennych spraw i sprzyja bliższym relacjom z sąsiadami. Nowe osiedle to mniejsza konkurencja i większa szansa na sukces na rynku.