Stół to miejsce, przy którym gromadzimy się z rodziną i przyjaciółmi. To przy nim zacieśniamy więzi i budujemy kontakty z bliskimi. Nierzadko zdarza się, że dzieci odrabiają lekcje, podczas gdy rodzice pracują w salonie lub jadalni. Oświetlenie nad stołem jest kluczowe i może pomóc nam zapamiętać ważne chwile. Dzięki temu rodzinny obiad będzie bardziej pamiętny, a pomieszczenie zyska ciekawszy wygląd.

Więcej dowiesz się czytając dalszą część artykułu:

  • Jak wybrać odpowiednie oświetlenie w salonie, kuchni i jadalni
  • Jaką lampę wybrać do postawienia na stole?
  • Lampy wiszące to najlepszy sposób na oświetlenie stołu.
  • Jak wysoko powinna być umieszczona lampa?

Oświetlenie nad stołem - Jakie oświetlenie wybrać do swojego pomieszczenia?

Wybór odpowiedniego oświetlenia do pomieszczenia nie jest łatwy. Oświetlenie nad stołem powinno mieć odpowiednią barwę i natężenie. Lampa powinna mieć również odpowiedni kształt, w zależności od rodzaju stołu. Wybierając nowoczesne oświetlenie do stołu, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

  • Układ pomieszczenia
  • Wielkość pomieszczenia
  • Projekt wnętrza
  • Kształt stołu

Ważne jest, aby zdecydować, jaki efekt chcesz uzyskać. Na ogólny wygląd i nastrój pomieszczenia może wpłynąć kolor oświetlenia. Chcesz, aby pokój wyglądał nowocześnie i żywo, więc wybierz białe odcienie wyższe niż 4000 K. Z drugiej strony, jeśli wolisz ciepło i relaksującą atmosferę, to wybierz kolory niższe niż ta wartość. Gdy już określisz rodzaj wymaganego oświetlenia, możesz wybrać lampę wiszącą lub oświetlenie LED.

Oświetlenie nad stołem w jadalni

Jadalnia to miejsce, w którym jemy śniadania, kolacje, a także często gościmy znajomych. Ważne jest, aby wybrać oświetlenie, które poprawi samopoczucie nasze i naszych gości.

Dlatego należy zastanowić się nad wymaganiami dotyczącymi oświetlenia w jadalni, a następnie wybrać lampy, które najlepiej odpowiadają naszemu gustowi.
Przy podejmowaniu decyzji zwróć uwagę na rodzaj żarówki i typ lampy, którą wybierzesz. Wiele osób wybiera zbyt mocne żarówki do oświetlenia swojej jadalni, mimo że są one najlepszym wyborem.

Możesz również zdecydować się na cieplejsze oświetlenie o żółtym odcieniu. Takie światło sprawia, że jedzenie wygląda bardziej atrakcyjnie.

Oświetlenie nad stołem w części mieszkalnej

Oświetlenie nad stołem w strefie dziennej jest nieco prostsze. W zależności od wystroju pomieszczenia i pożądanego przez nas efektu, możemy wybrać żółte lub białe światło.

Zanim jednak podejmiesz tę decyzję, koniecznie zastanów się, jakiego typu lampy będziesz potrzebować do swojego salonu. Czy wystarczy jedna lampa? Czy ilość lamp jest wystarczająca, aby oświetlić salon? Należy wybrać żyrandol, który zapewni odpowiednią ilość światła i dopasować do niego żarówki.

Lampy umieszczone nad stołem w salonie mogą mieć określony kształt klosza lub abażury, które pochłaniają światło. Upewnij się, że wybierasz właściwe źródło światła dla swojej przestrzeni życiowej i żyrandol, który preferujesz.

Możesz wybrać ozdobne żarówki w stylu retro, jeśli szukasz aranżacji w starym stylu. Plakaty do salonu to bardzo popularny produkt.

Jest to produkt niemal idealny ze względu na swoją uniwersalność, łatwość montażu, dużą gamę wzorów oraz niski profil.

Oświetlenie nad stołem w kuchni

Sercem mieszkania jest jego kuchnia. To w niej przygotowujemy posiłki i dzielimy się śmiechem z rodziną. Oświetlenie nad stołem kuchennym musi być funkcjonalne i przyjazne dla mieszkańców.

W pierwszej kolejności należy zadbać o równomierne rozłożenie oświetlenia w całym pomieszczeniu.

Niewłaściwy kolor oświetlenia może sprawić, że wnętrze pomieszczenia będzie nieprzyjemne do oglądania. Zbyt dużo bieli może sprawić, że pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie zimnego, a zbyt ciepła - leniwego. Czy warto zainwestować w neutralne światło? W tym przypadku odpowiedź jest twierdząca. Nad kuchennym stołem dobrze sprawdzą się wszystkie żarówki z zakresu 3000-4000K.

Należy pamiętać, aby równomiernie rozprowadzić światło z lampy nad stołem kuchennym. Warto poszukać żyrandoli, które zmiękczają wpadające światło.

Lampa stołowa - Jakie rozwiązanie wybrać?

Ważne jest, aby przy wyborze nowoczesnych lamp na stół wziąć pod uwagę następujące czynniki: wielkość stołu, powierzchnię, wysokość sufitu, styl pomieszczenia oraz długość wszelkich lamp wiszących nad nim.

Wybrane lampy powinny być większe dla większego pomieszczenia. Wystrój pomieszczenia można poprawić wybierając odpowiedni rozmiar i projekt lamp nad stołem.
Kształt stołu jest również ważny przy wyborze nowoczesnych lamp. Jeśli stół jest prostokątny, należy zwrócić szczególną uwagę na zestawy kilku lamp lub podłużną lampę.

Dzięki temu światło będzie równomiernie rozłożone na całej powierzchni. Trendy, aranżacje i pomysły są nieskończone. Wybierając lampę na stół, weź pod uwagę jej praktyczność i funkcjonalność.

Jak wysoko powinna być umieszczona lampa nad stołem?

Aby określić wysokość lampy nad stołem, zastanów się, jak wpłynie ona na Twoją przestrzeń, jaki rodzaj żarówki posiadasz i jaki efekt próbujesz osiągnąć.

Wysokość stołu kuchennego powinna wynosić od 90cm do 100cm. Pozwoli to na łatwe przygotowywanie posiłków i nie spowoduje niedogodności w przypadku konieczności użycia lamp.

Wysokość lampy nad jadalnią lub salonem może być mniejsza. Ważne jest, aby umieścić lampę nad stołem jadalnym. Odpowiednio oświetlone posiłki będą bardziej atrakcyjne i można poprawić atmosferę.

Odległość między lampą a stołem może wynosić około 60 cm, jeśli lampa jest mała. Jeśli jednak lampa jest większa, powinna być zawieszona na wysokości 90 cm.
Jeśli mamy dwie lampy nad stołem, ich odległości powinny być mniej więcej równe.