Przestronne salony z aneksami kuchennymi są dziś bardziej popularne niż zamknięte kuchnie oraz pokoje dzienne. Otwarte przestrzenie sprawiają, że otwiera się również wyobraźnia architektów. Warto jednak obok ciekawych idei mieć na uwadze konkretne wytyczne aranżacyjne – wówczas sukces w postaci niebanalnego wnętrza będzie murowany!

Barek, wyspa czy stół? Jak oddzielać kuchnie od salonów

Zanim zaczniesz wybierać spośród mebli kuchennych czy komód do salonu, zastanów się, gdzie je poustawiać. Pomyśl też, w jaki sposób stworzyć granicę między strefą kuchenną, a tą służącą do odpoczynku czy spożywania posiłków. Jest kilka metod na to, by kuchnie i salony stanowiły harmonijną, ale i optycznie rozdzieloną całość.

  1. Wyspa kuchenna – ze względu na fakt, iż wyspa wymaga wolnej przestrzeni wokół całego mebla, dobrze sprawdza się tam, gdzie miejsca jest naprawdę dużo. Jest bardzo funkcjonalna, pełni rolę blatu roboczego, w którym można zamieścić w niej zlewozmywak, kuchenkę, a pod blatem: szafki, szuflady, półki.
  2. Stół – świetnie wpasowuje się w klasyczne wnętrza, będąc centralnym meblem w salonie z kuchnią. Jeśli dobierzesz do niego ciekawe krzesła, będzie przyciągał wzrok i prócz zastosowań praktycznych stanie się piękną ozdobą.
  3. Barek – mniejszy, większy, niższy, wyższy, z zabudową pod blatem lub o minimalistycznej konstrukcji stolika; w zależności od potrzeb domowników może przejmować przeróżne formy. Współczesne usługi stolarskie dają nieograniczone pole manewru, więc możesz również zaprojektować barek, a stolarz go dla Ciebie wykona.
  4. Dolna zabudowa meblowa – jako kontynuacja strefy roboczej skutecznie oddziela przestrzeń kuchenną od salonowej.
  5. Kanapa – ustawiona tyłem do przestrzeni kuchennej, zaprasza do wypoczynkowej strefy dziennej. Na potrzeby Klienci z Białegostoku proponowaliśmy również inne aranżacje, zależnie od potrzeb, metrażu, sposobów spędzania wolnego czasu.

Inną metodą na oddzielenie kuchni od sfery dziennej jest na przykład wybór konsoli lub komody czy innych mebli na zamówienie. Tego typu elementy pozwalają eksponować książki, rodzinne pamiątki, zdjęcia.

Kuchnia otwarta albo półotwarta

Nie chcesz, by kuchnia stanowiła osobne pomieszczenie, z drugiej jednak strony nie masz przekonania do dużej, otwartej przestrzeni? Znajdź złoty środek i zdecyduj się na kuchnię półotwartą. Jak ją stworzyć? Służą do tego między innymi płyty gipsowo-kartonowe. Ich montaż jest bardzo prosty, a efekt w postaci delikatnej ścianki działowej, którą można ozdobić obrazami, zdjęciami czy plakatami, to świetny sposób, aby ożywić wnętrze.

Innym pomysłem, który cieszy się rosnącą popularnością również wśród naszych Klientów z Białegostoku, są drzwi przesuwne. W przeciwieństwie do drzwi skrzydłowych na zawiasach, takie drzwi na prowadnicach pozwalają oszczędzać miejsce – nawet gdy są otwarte nie zabierają miejsca w pomieszczeniach.

  • W styl industrialny znakomicie wpasowują się drzwi o metalowej konstrukcji z mlecznymi szybami.
  • Klasyczne aranżacje wolą z drewniane drzwi olejowane.
  • Wśród skandynawskich trendów najlepiej odnajdują się drzwi w jasnych kolorach i bielach.

Jeśli miejsca między kuchnią a salonem jest sporo, możesz również postawić tam średniej wysokości murek, który pełnić będzie jednocześnie rolę ścianki telewizyjnej. Z powodzeniem ustawisz na nim telewizor i stworzysz ciekawą konstrukcję.

Kuchnie otwarte coraz częściej spotykane w Białymstoku

Zarówno w nowym budownictwie, jak i podczas remontów generalnych leciwych już domów lub mieszkań, spotyka się głównie kuchnie otwarte. Dlaczego są tak popularne? Ponieważ dzięki nim przestrzeń staje się większa, bardziej ustawna, rosną możliwości aranżacyjne. Wnętrze przybiera postać wspólnego terenu, na którym osoby przebywające chwilowo w kuchni mogą rozmawiać na przykład z gośćmi w salonie.

Nie jest to jednak rozwiązanie wolne od wad. Wszechobecne zapachy roznoszące się po mieszkaniu, ponieważ nie zawsze wychwyci je okap, widoczne na pierwszy rzut naczynia w zlewie, czy produkty używane podczas gotowania – wszystko to, czego nie ogarniesz po gotowaniu lub jedzeniu widać będzie z salonu. Wystarczy jednak sprawna organizacja własnych działań, aby były to niedogodności chwilowe, kuchnię można przecież szybko wywietrzyć, a naczynia włożyć do zmywarki.

Rozważ korzyści i niedogodności, wybierz opcję najlepszą dla siebie

Mimo pewnych minusów kuchnie otwarte stanowią bardzo ważny punkt we współczesnych trendach meblarskich. Przemyślane i urządzone w oparciu o konkretne wytyczne architektów, pełnią funkcję centrum przygotowywania posiłków, ale też miejsce na szybką kawę, czasem nawet odpoczynek.

Zdarza się, że nie ma wyboru i kuchnia otwarta to jedyna opcja – wtedy tym bardziej warto zainwestować w odpowiednio dobrane meble.

Szukasz mebli kuchennych na wymiar do otwartej kuchni? Sprawdź propozycję Best Mebel z Białegostoku.