Wiele osób marzy o remoncie swojego mieszkania. Chcemy, aby nasze wnętrza odzwierciedlały aktualne trendy. Powinny być funkcjonalne, wygodne i piękne. To wszystko jest możliwe do osiągnięcia w bardzo krótkim czasie i w ramach budżetu. Aby to szczęście nas nie ominęło, a wynajęta przez nas na chwilę ekipa remontowa nie była wspominana z żalem przez wiele lat, warto zaplanować przedsięwzięcie nie tylko finansowo, ale i merytorycznie. Zaplanuj remont, stwórz budżet i podpisz umowę.

Ustalenia na piśmie

Środowiska rycerskie ważyły wielką wagę do słowa honoru. Ważne jest, aby przed wyrażeniem zgody na współpracę z firmą remontową mieć umowę na piśmie. Najczęściej przybiera ona formę umowy o dzieło. Umowa ta obejmuje wszystkie aspekty usługi i chroni zamawiającego przed przykrymi konsekwencjami, takimi jak złe wykonanie usługi, arbitralne decyzje wykonawców dotyczące realizacji zadań, niewykonanie lub całkowite pominięcie prac, czy modyfikacja budżetu. Prawidłowo napisana umowa powinna zawierać kosztorys, szczegóły dotyczące zakresu prac do wykonania, terminy realizacji poszczególnych etapów remontu, informacje dotyczące zaliczki, zakupu materiałów, gwarancji, kar. Ważne jest, aby wspomnieć o pozornie nieistotnych kwestiach, takich jak dostęp do fachowców i ich wyżywienie. Umowa, którą podpiszemy z firmą będzie miała mniejsze szanse na to, że coś pójdzie nie tak. Jeśli coś pójdzie nie tak, łatwiej będzie dochodzić swoich praw.

Opłaty

Każdy, kto kiedykolwiek robił remont wie, że trudno jest przewidzieć przyszłość. Ważne jest, aby w swoim kosztorysie uwzględnić nie tylko koszty robocizny, ale również koszty zakupu materiałów. Pracownicy remontowi chętnie przyjmą zakup farb, klejów silikonów tapet, płytek i innych materiałów. Aby mieć pewność, że nie wydałeś żadnych pieniędzy, poproś ich o pokazanie paragonów ze sklepu. Chociaż możesz mieć pokusę, aby zrobić zakupy samodzielnie, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy na temat właściwości i jakości każdego materiału, najlepiej poprosić o pomoc profesjonalistów. Często mogą oni zaoferować zniżki za pośrednictwem zaprzyjaźnionych hurtowni. Warto mieć fundusz rezerwowy na wypadek niespodziewanych wydatków.

Profesjonaliści często proszą o zaliczkę na pokrycie kosztów materiałów i przyszłych prac. W umowie powinna znaleźć się informacja o wysokości zaliczek. Warto zwrócić uwagę na wszelkie braki w umowie.

Warto też poczekać, aż ekipa remontowa zakończy wszystkie prace przed wypłatą wynagrodzenia. Pracownicy mogliby bowiem odstąpić od wcześniejszych ustaleń. Aby uniknąć nieprzyjemności, dobrze jest, aby zarówno zamawiający, jak i wykonawca zawarli pisemną umowę, w której wyszczególnione zostaną wszystkie aspekty finansowania remontu.

Remont może być znaczącym przedsięwzięciem finansowym, które wpływa na domowy budżet. Nie ma znaczenia, czy remontujemy jeden pokój, czy całe mieszkanie. Decyzja ta powinna być dokładnie przemyślana.

Źródło zdjęć: tlp.lt. praktiker.pl.

Tags: budownictwoekipa remontowaog ogloszenieremontuslugi