Wybór projektu ma duży wpływ na zadowolenie z domu. Inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup gotowej, wykończonej koncepcji. Warto o nich pamiętać, przeglądając katalogi w poszukiwaniu idealnego projektu.

Parametry domu.

Większość inwestorów rozpoczyna proces budowy domu od wyboru jego wielkości. Najczęściej w Polsce powstają budynki o powierzchni 150-180m2. Im więcej miejsca można wykorzystać, tym większy budynek. Może się to wiązać z wyższymi kosztami eksploatacji. Ważne jest, aby przy rozważaniu tego aspektu pomyśleć o swoich przyszłych planach. Możesz potrzebować więcej miejsca, jeśli planujesz powiększyć swoją rodzinę. Powinieneś rozważyć oddzielenie biura lub obszaru odbioru od domu, jeśli planujesz używać go jako miejsca pracy w przyszłości. Ważne jest również, aby rozważyć liczbę pięter. Najpopularniejsze są domy jednopiętrowe lub te z poddaszem. Ponieważ nie wymagają wsparcia w postaci solidnych schodów czy stropów, te pierwsze są prostsze w budowie. Domy parterowe są łatwiejsze w użytkowaniu, zwłaszcza dla osób starszych i dzieci.

Bryła budynku

Wciąż jest wiele osób, które uwielbiają konstrukcje o skomplikowanej bryle. Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest stworzenie projektu, którego rzut jest zbliżony do prostokąta lub kwadratu. Wykusze i łuki mogą utrudnić budowę i wymagać więcej pracy. Prosta bryła jest bardziej praktyczna, ponieważ ma mniejszą powierzchnię przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury i powierzchni budynku. To znacznie obniża koszty budowy i ogrzewania domu. Lepszym rozwiązaniem jest prosty, dwuspadowy lub czterospadowy dach. Zwieńczenie wielu połaci może być trudne do wykonania, a nawet drobne błędy w pokryciu dachu mogą spowodować niepożądane przecieki. Obecnie wiele projektów domów nie zawiera balkonów. Funkcje te zostały zastąpione przez tarasy.

Rozmieszczenie pomieszczeń

Ważne jest, aby patrząc na projekty domów jednorodzinnych wybrać wariant, który ma odpowiednio pogrupowane pomieszczenia. Może to wynikać z instalacji. Kotłownia powinna znajdować się w pobliżu kuchni i łazienki. Woda będzie płynęła małymi odcinkami, więc nie będzie stygła w rurach. Warto też pogrupować wnętrza według pełnionych funkcji, np. strefa wypoczynku w sypialni i wydzielona strefa gospodarcza/rozrywkowa. Aby ograniczyć straty ciepła, najlepszym rozwiązaniem jest takie usytuowanie pomieszczeń, aby były one względem stron. Pokoje dzienne powinny znajdować się od strony południowej, aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Sypialnia od strony wschodniej będzie wygodniejsza dla tych, którzy budzą się przy porannym świetle słonecznym. Na elewacji wschodniej najlepiej sprawdzi się ogród zimowy lub taras. To świetne miejsce na relaks i posiłki z rodziną.

Projekt gotowy w New-House

Jedną z największych zalet projektów gotowych jest ich przystępna cena. Istnieje możliwość osobistego obejrzenia poprzednich realizacji tej samej koncepcji, a nawet porozmawiania z właścicielem o jego doświadczeniach z budową i eksploatacją. Warto poświęcić czas na zapoznanie się z co najmniej kilkoma projektami, zanim podejmie się decyzję. New-House posiada duży katalog, który to umożliwia. Z propozycjami firmy można zapoznać się na stronie https://new-house.com.pl/projekty-domow. Dobry projekt to taki, który dokładnie opisuje i rysuje miejsca. Dotyczy to również tych, które mogą sprawiać problemy wykonawcom, jak np. węzły konstrukcyjne, izolacja, konstrukcja dachu czy sposób wykonania tarasu. Odpowiedniego opracowania wymaga również część instalacyjna. Ważne jest, aby podczas przeglądania poszczególnych rozwiązań zwracać uwagę na szczegóły.

Tags: Gotowy projekt domuProjekt domu z garażem.