W dzisiejszym poście skupimy się na aranżacji wnętrz, a dokładniej na tym, jak dekorować ściany i sufity. Te struktury dekoracyjne są ostatnio w modzie. Pozwala to na szeroki wachlarz możliwości, dzięki czemu dekorator może użyć swojej wyobraźni. Struktura o ciekawej fakturze jest bardziej atrakcyjna niż zwykła ściana, nawet w najmodniejszym kolorze. Ściany i sufity posiadające fakturę wymagają więcej cierpliwości i profesjonalizmu niż standardowe malowanie. Jeśli jesteś gotowy na wyzwanie i masz smykałkę do majsterkowania, ten post jest dla Ciebie. Postaram się pokazać Wam krok po kroku cały proces nakładania struktury dekoracyjnej. Zaczynajmy!!!

Prace powinniśmy rozpocząć od przygotowania podłoża. Należy usunąć wszelkie warstwy tynku lub farby z powierzchni, którą dekorujemy. Następnie należy odpylić i oczyścić całą powierzchnię. Wysusz ją. W razie potrzeby lub w przypadku, gdy powierzchnia jest surowa, zaleca się zagruntowanie jej odpowiednim (przeznaczonym do tego typu powierzchni) preparatem.

Teraz czas na przygotowanie naszej masy konstrukcyjnej. Suchą zaprawę należy rozcieńczyć wodą do objętości 0,4 litra na kilogram masy. Rozcieńczony produkt należy wymieszać mechanicznie, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Zapewni to jego przyczepność do podłoża i narzędzi. Po przygotowaniu masy umieszcza się ją w pojemniku, który jest szczelnie zamknięty na 30 minut. Następnie masa jest ponownie mieszana. Po wykonaniu wszystkich wyżej wymienionych czynności nasza struktura jest gotowa do nałożenia na ściany lub sufity. Należy pamiętać, że nie należy przekraczać ilości zarobionej masy, która jest potrzebna do dekoracji. Masa dekoracyjna, która pozostanie po upływie czasu (do dwóch tygodni w zależności od producenta i rodzaju struktury) traci swoje właściwości i nie nadaje się już do użytku.

Skoro mamy już przygotowane podłoże, to jaki jest kolejny krok? W następnej kolejności następuje aplikacja struktury. Pierwszym krokiem jest pokrycie powierzchni farbą podkładową. Ściana (lub sufit), jest następnie pozostawiana do wyschnięcia. Na suchą, zagruntowaną powierzchnię, za pomocą pacy weneckiej, nakłada się zarobioną wcześniej masę dekoracyjną. Masa powinna być równomiernie rozprowadzona na całej powierzchni, na grubość jednego ziarna struktury. Po zakończeniu pracy należy pozostawić podłoże do wyschnięcia na co najmniej 12 godzin.

Następnie trzeba będzie nałożyć kolejną warstwę. Należy pamiętać, aby przed jej nałożeniem dokładnie zmoczyć całą powierzchnię wodą. Drugą warstwę nakładamy na tej samej zasadzie co poprzednią. Jednak pożądany wzór możemy wydrapać pacą kilka minut później. Po stworzeniu dekoracji, całość wygładzamy ręcznikiem weneckim i pozostawiamy do wyschnięcia na kolejne 12 godzin.

W tym momencie struktura jest już kompletna. Ostatnim krokiem jest nadanie strukturze odpowiedniego odcienia oraz impregnacja. Na powierzchnię nakładamy warstwę bezbarwnego lakieru za pomocą wałka malarskiego. Zaimpregnowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na kilka godzin. Najczęściej trwa to od 2 do 6 godzin. Po wyschnięciu możemy dodać do naszej struktury ostatnią, kolorową warstwę. W tym celu mieszamy specjalny pigment barwiący w dowolnie wybranym przez nas kolorze z lakierem użytym do impregnacji naszej struktury. Nakładamy go za pomocą gąbki i subtelnie wcieramy w zagłębienia na strukturze ściany. Następnie za pomocą drugiej wilgotnej gąbki zbieramy nadmiar lakieru. Zapobiega to powstawaniu smug na strukturze.

Udało nam się osiągnąć nasz cel! Po malowaniu i lakierowaniu struktura nabiera nowego wyglądu. Wszystko jest równomiernie i precyzyjnie rozmieszczone. Pozostaje tylko cieszyć oko i podziwiać piękne wnętrze, które było w całości nasze.

Zapraszamy do komentowania!

Tags: Tekstura na ścianie tekstura tynku tekstura farby tekstura tynku