Zrównoważone budownictwo mieszkaniowe polega na tworzeniu energooszczędnych przestrzeni, ekologicznych domów i zmniejszaniu naszego śladu węglowego. W artykule "Going Green - Incorporating Sustainability in Property Renovations and Home Maintenance" zasugerowaliśmy kilka ekologicznych trendów, takich jak energia odnawialna, oszczędzanie wody i oszczędzanie energii dzięki odpowiedniej izolacji. Teraz chcielibyśmy przyjrzeć się czterem kolejnym trendom z całego świata, aby dać ci inspirację, niezależnie od tego, czy myślisz o remoncie, czy budowie nowego domu.

1. Ogrzewanie i zasilanie

Przyszłość ogrzewania w sektorze luksusowych apartamentów w Wielkiej Brytanii opiera się na odnawialnych źródłach energii, takich jak energia geotermalna, słoneczna i wiatrowa. Jeden z projektów realizowanych w Hertfordshire, zaledwie 24 km na północny zachód od Londynu, będzie szczytem zrównoważonego życia. Firma Lumiere Developments, która zbudowała wieżę Beacon, twierdzi, że budynek będzie generował własną energię, głównie za pomocą paneli słonecznych zintegrowanych z balkonami i turbinami wiatrowymi, aby zapewnić ciepłą wodę dla mieszkańców budynku.

Podąża to za trendem w Wielkiej Brytanii, gdzie wielu właścicieli domów stosuje obecnie zrównoważone opcje ogrzewania swoich domów. Brytyjscy dostawcy usług grzewczych i hydraulicznych HomeServe szczegółowo opisują, jak wielu właścicieli domów decyduje się na modernizację swoich kotłów na nowe, energooszczędne. W Wielkiej Brytanii od 2007 roku obowiązuje wymóg prawny, zgodnie z którym wszystkie nowe kotły muszą być wysokowydajnymi kotłami kondensacyjnymi, aby zmniejszyć ślad węglowy budynków mieszkalnych.

2. Domy Net-Zero

Wyłaniającym się trendem w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w Kalifornii, są luksusowe domy o zerowej emisji netto. W rzeczywistości stan Kalifornia niedawno nakazał, aby wszystkie nowe budynki mieszkalne były zerowe netto do 2020 roku. Idea tych domów polega na tym, że wytwarzają one taką samą ilość energii odnawialnej, jaką zużywają, skutecznie stając się neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla. Domy typu net-zero są budowane w sposób znacznie bardziej wydajny i przyjazny dla środowiska niż typowe budynki. Z zewnątrz są one zbudowane tak, aby zoptymalizować efektywność energetyczną dzięki szczelnej konstrukcji, dachówkom odbijającym ciepło i wydajnym ekologicznym materiałom na ściany i fundamenty.

Wewnątrz zapewniają wszystkie luksusy i udogodnienia luksusowych domów, ale robią to bardziej wydajnie i zdrowo. Amerykański Departament Energii wskazuje, że technologie zintegrowane w domach net-zero pozwalają na regulację temperatury, niską wilgotność, mniejszy hałas i minimalizują narażenie na niebezpieczne zanieczyszczenia.

3. Efektywność energetyczna w chłodzeniu

Dubaj, znany ze swojego bogactwa, gdzie pieniądze nie są dla mieszkańców żadnym celem, koncentruje się obecnie na zrównoważonym stylu życia. Oprócz rozwiązań solarnych, Dubaj oszczędza energię na inne sposoby w swoich luksusowych budynkach i domach. Zabytki takie jak Burj Al Arab mają elewacje wykonane w całości ze szkła izolacyjnego z powłoką o niskiej emisyjności, która zmniejsza straty energii nawet o 30% do 50%.

Dodatkowo, ponad 500 willi w ramach projektu The Sustainable City Dubai zostało zbudowanych blisko siebie i skierowanych na północ, dzięki czemu pozostają w cieniu. Taki układ pozwala na większą oszczędność energii. Podczas gdy słońce pada na ich fasady wczesnym rankiem i późnym popołudniem, orientacja i wybór projektu pozwala na zmniejszenie jednostek klimatyzacyjnych o 40%. W połączeniu z odblaskową farbą i zaawansowanymi materiałami budowlanymi, zużycie energii w willi o powierzchni od 3000 do 4000 stóp kwadratowych zmniejsza się o połowę w porównaniu do innych standardowych willi w Dubaju.

4. Biophilic Design

Biofilia odnosi się do wrodzonej skłonności człowieka do łączenia się z naturą, a projektowanie biofiliczne ma na celu połączenie ludzi z naturą. W Australii pojawiają się nowe trendy w zrównoważonym projektowaniu nieruchomości, w których priorytetem jest zdrowie mieszkańców. Daily Telegraph wyjaśnia, że projekty biofilne są nie tylko zrównoważone, ale uwzględniają wszystkie nasze zmysły. Osiąga się to poprzez wizualne, dźwiękowe i materialne połączenie z naturą, wykorzystując naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, woda i, co najważniejsze, rośliny.

Oprócz tchnięcia życia w luksusową przestrzeń, rośliny poprawiają samopoczucie fizyczne i psychiczne, usuwają toksyczne zanieczyszczenia z powietrza i poprawiają jakość powietrza o ponad 25%.

Domy biofilne są zaprojektowane z dużymi otworami, które pozwalają właścicielom domów wychodzić na ogród, wodospad lub fontanny, które zapewniają ważne bodźce słuchowe. Bardzo popularne stało się również stosowanie materiałów, które mają związek z lokalizacją domu, z piaskowcem używanym w Sydney i Bluestone w Melbourne, jako tylko niektóre z przykładów zastosowań.