Sprawna instalacja centralnego ogrzewania zapewni odpowiednie sterowanie ogrzewaniem w każdym wnętrzu. Grzejniki nie zawsze grzeją tak skutecznie, jak byśmy chcieli. Nie raz przekonaliśmy się o tym, że grzejniki nie ogrzewają całej powierzchni. Zdarza się, że gówna strona grzejnika nagrzewa się, podczas gdy dół grzejnika jest całkowicie lub częściowo zimny. Taka sytuacja może być niepokojąca, ale możemy ją naprawić sami, bez wzywania hydraulika. Nierównomierne grzanie może być spowodowane brakiem możliwości napowietrzenia grzejnika. Jest to częste zarówno w przypadku nowych grzejników aluminiowych, jak i starych grzejników żeliwnych. Odpowietrzanie grzejników Jest to proste do zdiagnozowania. Jeżeli:

  • Słyszymy bulgotanie lub bulgotanie wody w kaloryferze.
  • Powierzchnia grzejnika jest zimna
  • Grzejnik nagrzewa się nierównomiernie. Nagrzewa się tylko górna część grzejnika, podczas gdy dolna pozostaje chłodna lub zimna.

Te objawy są oznaką, że Twój grzejnik wymaga odpowietrzenia. Jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik?

Jest to prosta czynność, która nie wymaga specjalnej wiedzy ani umiejętności. Dziś pomożemy każdemu, kto chce to zrobić.

Odpowietrzanie grzejnika: Jak to wygląda?

Gdy woda jest podgrzewana, to paruje. W wodzie znajdują się gazy, które wyparowują w postaci pęcherzyków powietrza. Ciągłe ogrzewanie powoduje, że woda traci więcej wody, a powietrza przybywa. System może nie mieć wystarczającej ilości wody, aby na końcu napełnić go do wymaganego poziomu. Nieszczelności w systemie mogą również powodować zapowietrzanie się. Wówczas powietrze powoli dostaje się do systemu i napowietrza instalację centralnego ogrzewania. Odpowietrzanie grzejników to czynność polegająca na usunięciu z instalacji powietrza i zastąpieniu go płynem. Woda może być uzupełniana z sieci ciepłowniczej, z wodociągu lub z prywatnej studni. Odpowietrzanie centralnego ogrzewania. Sprawiamy, że gazy z instalacji znikają i zastępujemy je wodą. Dzięki temu możemy ponownie ogrzewać nasze wnętrza. System jest zmuszony do wydalenia powietrza. Wypuszczamy niespiesznie powietrze i pozwalamy mu opuścić nasz system.

W jaki sposób odpowietrzyć grzejnik?

Musimy znać rodzaj zaworu, który stosujemy przy odpowietrzaniu grzejnika. W instalacji możemy mieć zainstalowane zawory ręczne lub automatyczne. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w budownictwie mieszkaniowym są zawory ręczne. Każdy grzejnik powinien mieć swój własny termostat ręczny. Do tego typu zaworu można dostać się za pomocą klucza, śrubokręta lub pokrętła. Jak sama nazwa wskazuje, zawór śrubokrętowy wymaga użycia śrubokręta. Odpowietrzanie może być czasem trudne przy tym typie zaworu. Lepsze są zawory na klucz i gałkę. Do ich odpowietrzenia nie potrzebujemy żadnych dodatkowych narzędzi. Zawory automatyczne

Z drugiej strony są to zawory bezobsługowe, które potrafią samodzielnie odpowietrzyć instalację. Ta wygoda ma jednak swoją cenę. Koszt zaworów automatycznych jest znacznie wyższy niż ręcznych, są one bardziej skomplikowane, a także występuje więcej awarii. Zawory automatyczne musimy wymieniać co kilka lat, jeśli je używamy. Mamy dwie opcje: trwałe, tańsze rozwiązanie, które musimy interweniować w odpowietrzanie co kilka lat, lub rozwiązanie bezobsługowe, które wymaga wymiany tylko od czasu do czasu.

Jak dobrze odpowietrzyć grzejniki?

Chłodzenie instalacji grzewczej powinno powstrzymać system grzewczy przed puszczaniem grzejników. Grzejniki nie powinny być odpowietrzane, gdy są w pełni sprawne. Można wyłączyć ogrzewanie dla jednego grzejnika, ale nie dla całej instalacji. Wystarczy, że zakręcimy zawór grzejnikowy przy naszym grzejniku, aby móc go odpowietrzyć. Rozpoczynamy odpowietrzanie. Zawór termostatyczny powinien być ustawiony w pozycji zamkniętej. Następnie pod zaworem umieszczamy naczynie, które zbierze wodę, która wydostanie się z instalacji podczas odpowietrzania. Następnie powoli i delikatnie odkręcamy zawór. W pierwszej chwili z grzejnika wypuści się powietrze. Zawór należy pozostawić odkręcony do momentu, aż kaloryfer zacznie się nagrzewać. Wtedy można odkręcić termostat i ponownie przykręcić zawór. Grzejnik może być teraz odpowietrzony.

Jak odpowietrzyć grzejnik elektryczny za pomocą termostatu

Jak już opisywaliśmy, można odpowietrzyć grzejnik za pomocą termostatu. Jest to prosta czynność, którą może wykonać każdy. Odpowietrzanie grzejnika

za pomocą termostatu jest prostym urządzeniem, które można zamontować w kilka minut, a znacznie poprawia komfort cieplny każdego pomieszczenia. Odpowietrzanie grzejników żeliwnych jest znacznie trudniejsze. Grzejniki te nie posiadają odpowietrzników. Odpowietrzanie takich grzejników powinno być wykonywane przez dwie osoby. Grzejniki żeliwne powinny być odpowietrzane pod dużym ciśnieniem. Odpowietrzenie grzejników żeliwnych wymaga odkręcenia śrub. Może to doprowadzić do poluzowania śrub. Odpowietrzanie starych grzejników żeliwnych należy pozostawić wykwalifikowanemu hydraulikowi. Bez problemu możemy odpowietrzyć grzejniki aluminiowe nowej generacji wyposażone w termostaty.

Prawidłowo działająca instalacja centralnego ogrzewania jest niezbędna do ogrzania każdego wnętrza. Grzejniki nie zawsze grzeją tak dobrze, jak byśmy chcieli.

Ważne jest, aby na początku każdego sezonu grzewczego sprawdzić poprawność ich działania. Zapowietrzone grzejniki mogą powodować nie tylko niedogrzanie naszych pomieszczeń, ale także możliwość korozji instalacji grzewczej z powodu gromadzących się w niej gazów. Długotrwałą, bezawaryjną pracę naszej instalacji centralnego ogrzewania oraz komfort cieplny możemy zapewnić poprzez jej regularne odpowietrzanie.